lauantai 16. tammikuu 2021
Puheenaiheet.fi
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
Puheenaiheet.fi
Etusivu Kolumni

Kolumni: Kun kukaan ei auta

Juha-Tapani Kusnetsoff
toukokuu 21, 2020
Aihealueet: Arvot, Kolumni, Sastamala, Terveys, Turvallisuus
Jaa FacebookissaJaa Twitterissä

Olin eilisiltana lähdössä töistä yhdeksän maissa, kun huomasin miehen makaavan kadun varren nurmikolla ja naisen seisovan vieressä. Mies oli maannut kylmässä maassa keskellä kaupunkia puolitoista tuntia, ennen kuin nainen pysähtyi ja auttoi.

Mies tärisi horkassa. Maa on niin kylmää, että tervekään ei hevin makaa maassa puoltatoista tuntia edes talvivaatteet – saati kevätvaatteet – päällä. Lisäksi mies oli sairastellut sitkeästi viime viikkoina. Matka S-markettiin oli jäänyt kesken, kun jalat eivät enää kannattaneet.

Ambulanssi tuli. Miehen koronavirustartuntaankin käyvät oireet saivat ensihoitajat varustautumaan suojaimin. Olin kuitenkin jo varma, että mies pääsisi lämpimään ja hoitoon. Poistuin paikalta. Mies krokseissaan jäi odottamaan autoon nostamista ja kyytiä hoitoon.

Olisittepa nähneet tärisevän miehen katseen. Kiitollisuus oli aitoa, vaikka en tehnyt hänen hyväkseen lopulta oikeastaan mitään muuta kuin sen, että kohtelin häntä ihmisenä ja uskoin hänen kertomansa.

Mies tuli mieleeni, kun ajattelin tapahtumia Imatralla alkuviikolla. Kukaan ei auttanut, kun kolme alakouluikäistä poikaa potki päähän neljättä poikaa arkipäivänä iltapäivällä neljän maissa. Kuvaajia sen sijaan riitti. Tapahtumista on ainakin kolme videota.

En tiedä, itkisinkö vai raivoaisinko. Ihmisyys on pahasti hukassa.

Edellinen uutinen

Bensiinikanisterien kanssa kierrellyt yritti sytyttää tulipaloja

Seuraava uutinen

Kun auto ei vain kääntynyt

Seuraava uutinen

Kun auto ei vain kääntynyt

HAASTATTELU

Arto Satonen
Uutiset

Arto Satonen: Trump kansankiihottaja, valheiden levittäjä, salaliittoteoreetikko ja vastakkaisuuksien kärjistäjä

tammikuu 8, 2021

UUTISET AIHEALUEITTAIN

No Result
View All Result

SUOSITUT UUTISET

  • 41 koronatartuntaa kymmeneen kuntaan Pirkanmaalla

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Koronatartuntoja kahdeksaan kuntaan Pirkanmaalla

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Vanha kynttelikkö poltti ison maalaistalon Kuhmoisissa

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Koronatartunnat Sastamalassa, Valkeakoskella ja Tampereella – Rokotteita vähän ennen juhannusta

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Kolme ihmistä pahoinpiteli nuorta naista Salossa

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
Puheenaiheet.fi

Puheenaiheet on lukijalle ja katsojalle maksuton paikallinen laatumedia, joka noudattaa hyvää journalistista tapaa. Toiminta rahoitetaan ilmoitustuotoin. Puheenaiheet tarjoaa puhuttavia uutisia ja mielenkiintoista ajanvietettä erilaisille ihmisille elämän eri aloilta. Puheenaiheet löydät osoitteesta puheenaiheet.fi. Nopeimmin toimittajan tavoitat numerosta 040 960 9600. Toimituksen ja konttorin osoite on Puistokatu 19, 38200 Sastamala.

Seuraa meitä:

Aihealueet

Uusimmat uutiset

Haverin entisen kultakaivoksen jätealueiden peittäminen maksaa Ylöjärvelle 5,6 miljoonaa euroa

tammikuu 16, 2021

40 asunnon vuokrakerrostalo kesällä tekeille Nokian Viikiin

tammikuu 16, 2021
  • Etusivu
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
  • Tietosuojaseloste
  • Mediakortti

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.

No Result
View All Result
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.