Loppusyksystä Vihreiden valtuustoryhmästä eronneet ja oman Vihreät naiset -valtuustoryhmänsä perustaneet Nokian kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Piila Paalanen sekä valtuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen Johanna Peurala ovat muuttaneet valtuustoryhmänsä nimeksi Paalanen ja Peurala.
Piila Paalanen sanoo, että he olisivat halunneet säilyttää valtuustoryhmänsä nimessä vihreä-sana, koska he ovat sitoutuneet äänestäjilleen vihreisiin arvoihin valtuustokauden loppuun asti. Vihreissä ei vihreä-sanan käyttöä kuitenkaan pidetty hyvänä, joten puolueesta vuodenvaihteessa erotetut Piila Paalanen ja Johanna Peurala vaihtoivat ryhmänsä nimen maanantain valtuustossa.
– Lopulta se on sama, mikä ryhmän nimi on, äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja naurahtaa ja toteaa tärkeitä olevan itse asioiden.
Piila Paalanen kertoo Johanna Peuralan ja hänen pohtineen pitkään, miten he ovat jatkossa vaikuttamassa kotikaupunkinsa asioihin. Asia on itse asiassa jo ratkaistu, mutta julkiseksi se tulee joko vielä tänään tiistaina illalla tai sitten vasta huomenna keskiviikkona.