maanantai 19. huhtikuu 2021
Puheenaiheet.fi
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
Puheenaiheet.fi
Etusivu Kolumni

Kolumni: Sukulaisvierailujen tulostako taudin ryöpsähdys on?

Juha-Tapani Kusnetsoff
elokuu 13, 2020
Aihealueet: Kolumni, Korona, Tiedonvälitys, Turvallisuus
Jaa FacebookissaJaa Twitterissä

Koronaepidemia alkoi Suomessa maaliskuussa Uudeltamaalta. Myös Pirkanmaalla ja Pohjois-Pohjanmaalla oli ulkomailta saatuja tartuntoja monia muita maakuntia enemmän. Suomalaiset palailivat hiihtolomiltaan Keski- ja Etelä-Euroopasta.

Nyt, kun epidemia pyrkii uudelleen kiusaksemme, ei Pirkanmaata tai Pohjois-Pohjanmaata mainita ainakaan vielä erikseen. Uudellamalla tilanne on toinen. Viime viikolla tartuntoja todennettiin Uudellamaalla lähes kaksi kertaa niin paljon kuin viikkoa aiemmin. Tartuntojen määrä siis lähes kaksinkertaistui yhdessä viikossa.

Syitä voi oikeastaan olla kaksi. Joko monet uusmaalaiset ovat matkustelleet holtittomasti tai sitten Uudellamaalla olosuhteet ovat sellaiset, että tartunnat leviävät muuta maata helpommin. Koska tiedämme valtaosan tartunnoista tulleen ulkomailta, lienee ensimmäinen vaihtoehto oikeampi.

Voimme seuraavaksi kysyä, miksi riskimaihin on matkustettu ennen muuta Uudeltamaalta. Miten Uusimaa eroaa muistaa maakunnista? Yksi merkittävä ero on maahanmuuttajien ja vierastyöläisten määrä, joka Uudellamaalla on aivan toinen kuin muissa maakunnissa.

Niistä haastatteluista ja kuvauksista, mitä riskimaista tulleista matkustajista on lentoasemilta viime päivinä julkaistu, on ollut pääteltävissä, että syntyperäisiä suomalaisia joukossa on lopulta ollut varsin kohtuullinen osuus.

Onko siis niin, että Suomessa asuvista maahanmuuttajista liian monet ovat lähteneet tapaamaan lähisukulaisiaan entiseen kotimaahansa Suomen hyvän tautitilanteen rohkaisemina – ja sairastuneet?

Koska iltapäivälehden toimittaja löysi kokonaisen matkustajakoneen matkustajien joukosta vain kaksi syntyperäistä suomalaista, saattaa arvio olla ainakin osittain totta.

Toivoa sopii, että asiasta voidaan kertoa kansalaisille rehellisesti ja avoimesti sekä tarvittaessa kiistää nähtyyn, kuultuun ja tiedettyyn perustuvat päätelmät. Se lisää luottamusta ja ymmärrystä vaikeassa tilanteessa.

Edellinen uutinen

Pirkanmaalla etätyötä suositellaan ainoastaan Punkalaitumelle

Seuraava uutinen

Useita loukkaantui vakavasti Ikaalisissa

Seuraava uutinen

Useita loukkaantui vakavasti Ikaalisissa

HAASTATTELU

Näkymä terassilta Nokianvirralle ja paperitehtaalle.
Uutiset

Tehdassaaren peruskorjauksen hintalappu ainakin 50 miljoonaa

huhtikuu 14, 2021

UUTISET AIHEALUEITTAIN

No Result
View All Result

SUOSITUT UUTISET

  • Kauniita, osin varsin kauniita teollisuusrakennuksia kiinteistöllä on riittämiin.

    Nokian Tehdassaari ollaan myymässä 53000 eurolla

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • 57 koronatartuntaa Pirkanmaan yhteensä yhdeksään kuntaan

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Rattijuoppo ajoi leikkikentälle Nokialla ja sammui sinne

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Nainen paloi kuoliaaksi keskellä lauantaipäivää Kokkolan torilla

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Häijään keskustaan alkanee nousta kaksi rivitaloa

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
Puheenaiheet.fi

Puheenaiheet on lukijalle ja katsojalle maksuton paikallinen laatumedia, joka noudattaa hyvää journalistista tapaa. Toiminta rahoitetaan ilmoitustuotoin. Puheenaiheet tarjoaa puhuttavia uutisia ja mielenkiintoista ajanvietettä erilaisille ihmisille elämän eri aloilta. Puheenaiheet löydät osoitteesta puheenaiheet.fi. Nopeimmin toimittajan tavoitat numerosta 040 960 9600. Toimituksen ja konttorin osoite on Puistokatu 19, 38200 Sastamala.

Seuraa meitä:

Aihealueet

Uusimmat uutiset

Pyörävarkaat vangittiin

huhtikuu 19, 2021

Vaasa taistelee koronaa vastaan

huhtikuu 19, 2021
  • Etusivu
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
  • Tietosuojaseloste
  • Mediakortti

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.

No Result
View All Result
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.