torstai 9. helmikuu 2023
Puheenaiheet.fi
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
Puheenaiheet.fi
Etusivu Uutiset

Yli tuhat tartuntaa Tampereelle – yli sata kolmeen muuhun kuntaan

Juha-Tapani Kusnetsoff
tammikuu 24, 2022
Aihealueet: Akaa, Hämeenkyrö, Ikaalinen, Jämsä, Kangasala, Kihniö, Korona, Kuhmoinen, Lempäälä, Maakunta, Mänttä-Vilppula, Nokia, Orivesi, Pälkäne, Parkano, Pirkkala, Punkalaidun, Ruovesi, Sastamala, Tampere, Terveys, Turvallisuus, Urjala, Uutiset, Valkeakoski, Vesilahti, Virrat, Ylöjärvi
Jaa FacebookissaJaa Twitterissä

Vaikka pirkanmaalaisia on ohjeistettu menemään viralliseen testiin vain poikkeustapauksissa, pysyivät rekisteriin viipeellä kirjatut todennetut tartuntamäärät vielä viikonvaihteessa todella suurina. Viikonvaihteen jäljiltä tartuntatautirekisteriin kirjattiin lähes 2000 tartuntaa Pirkanmaalta. Tampereelle tartuntoja kirjattiin 1055, Kangasalle 153, Ylöjärvelle 145 ja Pirkkalaan 105.

Valkeakoskelle tartuntoja kirjattiin 75, Sastamalaan ja Akaaseen 59, Lempäälään 55, Parkanoon 42, Mänttä-Vilppulaan 34, Hämeenkyröön 33, Jämsään 31, Virroille 27, Nokialle 26, Ikaalisiin 22, Vesilahdelle 17, Pälkäneelle 12, Kihniöön ja Ruovedelle yhdeksän, Orivedelle kahdeksan, Urjalaan kuusi sekä Punkalaitumelle ja Kuhmoisiin yksi.

Tartuntamääristä huomiota herättäviä ovat esimerkiksi runsaan 6000 asukkaan Parkanon valtava tartuntamäärä, Kangasalan tilanteen heikkeneminen ja taudin pureutuminen vahvasti myös Tampereen kaupunkiseudun ulkopuolelle. Jos Sastamalan tilanne olisi yhtä huono kuin Parkanon, olisi Sastamalaan pitänyt kirjata noin 160 tartuntaa.

Nokian tilanne on kirjattujen tartuntamäärien valossa erinomainen. Nokian lukujen uskottavuus ei kuitenkaan ole yhtä hyvä kuin muiden kuntien lukujen. Kerta toisensa jälkeen on näet käynyt niin, että Nokialle on yhtä äkkiä kirjattu aivan karmeita lukuja sen jälkeen, kun ilmoitetut tartuntamäärät ovat pitkään olleet vähäisiä.

Edellinen uutinen

Kymmenet altistuivat savulle tahallaan sytytetyssä palossa sairaalassa – Hoitajat toimivat sankarillisesti

Seuraava uutinen

Lentäjät harjoittelevat ilmassa tankkaamista amerikkalaisten kanssa

Seuraava uutinen
Arkistokuvassa ilmatankkauskone tankkaa Hornetteja. Kuva: Suomen ilmavoimat.

Lentäjät harjoittelevat ilmassa tankkaamista amerikkalaisten kanssa

HAASTATTELU

Oma, riittävän iso aggregaatti on varmin tapa turvata jatkuva sähkön saanti.
Uutiset

Sähköpula saattaa johtaa kahden tunnin katkoksiin 20 tunnin välein

syyskuu 16, 2022

UUTISET AIHEALUEITTAIN

No Result
View All Result

SUOSITUT UUTISET

  • Mikäli ei ole ihan pakko, kierrä polttoaineasema keskiviikkona kauempaa ja tankkaa edullisemmin alkuviikolla. Kuva on viime heinäkuulta, jolloin hinnat olivat tuntuvasti nykyisiä edullisempia. Kuva: Jari Heinonen.

    Polttoaineen hinta tapissaan joka keskiviikko, mutta miksi

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Alkoholisti kuolee 48-vuotiaana

    15 jakoa
    Jaa 15 Tweet 0
  • Peruuttaja tappoi nuoren naisen

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Kolumni: Turkki ja Unkari vaarantavat turvallisuutemme

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • “Tämä on meidän lottovoittomme” Petri ja Roope ostivat kokonaisen kerrostalon parilla kymppitonnilla

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
Puheenaiheet.fi

Puheenaiheet on lukijalle ja katsojalle maksuton paikallinen laatumedia, joka noudattaa hyvää journalistista tapaa. Toiminta rahoitetaan ilmoitustuotoin. Puheenaiheet tarjoaa puhuttavia uutisia ja mielenkiintoista ajanvietettä erilaisille ihmisille elämän eri aloilta. Puheenaiheet löydät osoitteesta puheenaiheet.fi. Nopeimmin toimittajan tavoitat numerosta 040 960 9600. Toimituksen ja konttorin osoite on Puistokatu 19, 38200 Sastamala.

Seuraa meitä:

Aihealueet

Uusimmat uutiset

Kolumni: Turkki ja Unkari vaarantavat turvallisuutemme

syyskuu 29, 2022

Peruuttaja tappoi nuoren naisen

syyskuu 26, 2022
  • Etusivu
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
  • Tietosuojaseloste
  • Mediakortti

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.

No Result
View All Result
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.