perjantai 13. kesäkuu 2025
Puheenaiheet.fi
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
Puheenaiheet.fi
Etusivu Uutiset
Hattaran pitää olla iso ja punainen, juuri sellainen, joka juuri ja juuri mahtuu ulos suojakuvun alta. Pyry parikka tekee muotovaliota. Juho Virtanen odotteli paahtavassa helteessä.

Hattaran pitää olla iso ja punainen, juuri sellainen, joka juuri ja juuri mahtuu ulos suojakuvun alta. Pyry parikka tekee muotovaliota. Juho Virtanen odotteli paahtavassa helteessä.

12-vuotias yrittäjä iski kultasuoneen

Juha-Tapani Kusnetsoff
kesäkuu 8, 2019
Aihealueet: Henkilö, Lapset, Nuoret, Talous, Työ, Uutiset
Jaa FacebookissaJaa Twitterissä

Kiikkalainen Pyry Parikka on 4H-yrittäjä, jolla menee melkein liian hyvin. 12-vuotias miehenalku kertoo kesätulotavoitteensa jo ylittyneen. Hattaranmyynti on osoittautunut tuotteliaaksi liiketoiminnaksi.

Toki Pyry lähti liikkeelle monia muita varhemmin. Hän vuokrasi hattarakoneen jo huhtikuussa. Päätös koneen ostamisesta itselle syntyi heti ensimmäisen tapahtuman jälkeen.

Kun Pyryn säästöt, 4H:sta saatu viisikymppinen ja Kiikan nuorisoseurantalossa järjestetyn kirpputoritapahtuman tuoton summasi yhteen, oli laitteen hankintaan tarvittu summa koossa.

Nyt erikokoisia tapahtumia on takana puolen tusinaa ja 300 euron palkkatavoite on ylittynyt. Itse asiassa iso osa ansioista on jo käytettykin.

Pyry osti kengurukengät, airsoft-aseen ja tietysti hattarakoneen. Osa rahoista on tietysti mennyt hattaroiden teossa tarvittavaan sokeriin.

Pyry on jo ehtinyt jakaa menestyksensä hedelmiä myös muille. Viimeisenä koulupäivänä hattaraa saivat kaikki Kiikan koulun kuudesluokkalaiset. Toki koulu tarjosi sokerin.

Pyryn äiti Anu Parikka kertoo Pyryn hoitaneen hattaranmyyntiä varsin itsenäisesti. Äiti on päässyt tuuraamaan vain vessareissujen ajaksi.

Lauantaina Pyry oli myymässä hattaroita avointen kylien päivänä Vähähaaran kylätalon pihassa lähähdyttävässä helteessä. Kauppa kävi huonommin kuin koskaan ennen. Syykin oli selvä. Vaikka ihmisiä tuli ja meni, he olivat lähes kaikki ylittäneet iän, jossa hattara maistuu makeimmalta.

Ainut keino saada kesätyö

Anu Parikka kiittelee 4H-yrittäjyyden osoittautuneen hyväksi keinoksi saada kesätyö niin nuorelle kuin 12-vuotiaalle. Ilman omaa yritystä työtä tuskin olisi ollut tarjolla.

Yritystoiminnan erinomainen käynnistyminen ei äidin mielestä ole kuitenkaan yksinomaan hyvä asia. Rahan arvo ei saisi unohtua silloinkaan, kun kauppa käy. Lisäksi hyvä menestys vei nopeasti ison osan pojan innosta, kun tärkeimmät hankinnat oli tehty.

Äiti innostikin poikaansa laajentamaan toimintaa. Hattaran ohella voisi olla kaupan pehmistä tai lakritsia.

Ehdotusta Pyry ei kommentoinut puoleen eikä toiseen, mutta ilmeestä näki, että ainakin toimittajan esittämä ajatus työntekijöiden palkkaamisesta kutkutti mieltä. Ehkä työtä voisi järjestyä kavereillekin…

Juho Virtasen hattarasta pääsivät osille pikkuveljet Oskari ja Onni.
Vanhat Arabian astiat kävivät hyvin kaupaksi kylätalon pihan rompetorilla Kiikan Vehkakorvessa mutta puusuksia lähinnä ihasteltiin. Kauppaa lähes uuden veroisista suksista ja sauvoista teki Tiina Mäenpää.

 

Edellinen uutinen

Pirunvuoren kivilinna avautui

Seuraava uutinen

Jätemaksut halpenevat ensi vuodesta alkaen – osakekauppa varmistui

Seuraava uutinen
Jätteistä perittävät hinnat laskevat ja muovin kierrätys tehostuu. Kuva Vammalan jäteasemalta.

Jätemaksut halpenevat ensi vuodesta alkaen – osakekauppa varmistui

HAASTATTELU

Oma, riittävän iso aggregaatti on varmin tapa turvata jatkuva sähkön saanti.
Uutiset

Sähköpula saattaa johtaa kahden tunnin katkoksiin 20 tunnin välein

syyskuu 16, 2022

UUTISET AIHEALUEITTAIN

No Result
View All Result

SUOSITUT UUTISET

  • Kotiloita, joita etsiässään kuvaaja löysi myös kaksi liian nopeajalkaista sammakkoa.

    Pihan ja puutarhan lehtokotiloita kannattaa torjua läpi kesän

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Tehtaasta telakalle ja verstaan kautta erikoistavarakauppaan mutta lopulta monialayrittäjäksi

    8 jakoa
    Jaa 8 Tweet 0
  • Murhaaja liikkuu jossain päin Etelä-Suomea – Jos näet, soita 112

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Tehdassaari rakennuksineen myydään huutokaupalla eniten maksavalle

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Liha Hietasen rekkakuljetuksille tehdään nykyistä turvallisempi yhteys

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
Puheenaiheet.fi

Puheenaiheet on lukijalle ja katsojalle maksuton paikallinen laatumedia, joka noudattaa hyvää journalistista tapaa. Toiminta rahoitetaan ilmoitustuotoin. Puheenaiheet tarjoaa puhuttavia uutisia ja mielenkiintoista ajanvietettä erilaisille ihmisille elämän eri aloilta. Puheenaiheet löydät osoitteesta puheenaiheet.fi. Nopeimmin toimittajan tavoitat numerosta 040 960 9600. Toimituksen ja konttorin osoite on Puistokatu 19, 38200 Sastamala.

Seuraa meitä:

Aihealueet

Uusimmat uutiset

Geenitesti yllätti kuusikymppisen

maaliskuu 6, 2023

Kolumni: Turkki ja Unkari vaarantavat turvallisuutemme

syyskuu 29, 2022
  • Etusivu
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
  • Tietosuojaseloste
  • Mediakortti

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.

No Result
View All Result
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.