sunnuntai 8. joulukuu 2019
Puheenaiheet.fi
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
Puheenaiheet.fi
Etusivu Uutiset
Sastamalan Urheiluautoilijat haluavat kehittää Monakon autourheilukeskusta. Sanni Saarela kaipaa jokamiesluokan rataa, jossa voisi järjestää jälleen kisoja.

Sastamalan Urheiluautoilijat haluavat kehittää Monakon autourheilukeskusta. Sanni Saarela kaipaa jokamiesluokan rataa, jossa voisi järjestää jälleen kisoja.

Monakoa ryhdytään kehittämään – tavoitteena on aloittaa jokamiesluokan kisat uudelleen

Juha-Tapani Kusnetsoff
kesäkuu 15, 2019
Aihealueet: Talous, Turvallisuus, Urheilu, Uutiset, Vapaa-aika
Jaa FacebookissaJaa Twitterissä

Sastamalan Autourheilijat ryhtyy selvittämään leader-tuen turvin sitä, miten Monakon autourheilukeskusta voitaisiin kehittää. Kolmisenkymmentä vuotta toiminut autourheilukeskus on ollut viime vuodet melko vähällä käytöllä.

Tavoitteena on parantaa alueen tarjoamia palveluja, vähentää haittavaikutuksia ympäristölle ja parantaa turvallisuutta rata-alueella. Monakossa on sekä jokamiesluokan rata että karting-rata. Jokamiesluokan radalla on mittaa 700 metriä. Karting-rata ei ole paljoa sitä lyhyempi.

Alueella on viime vuosina ajettu lähinnä karting-kisoja. Ympäristöluvan rajoitteiden seurauksena radalla voidaan ajaa niitäkin enintään joka toinen viikonvaihde.

Jokamiesluokan radan saaminen AKK:n ja Tukesin vaatimusten mukaiseen kilpailukuntoon edellyttää muun muassa radan keskelle jäävän alueen puuston poistamista. Tuomariston on tornista nähtävä autot kaiken aikaa. Vielä puut ovat sen verran pieniä, että niiden poistaminen on suhteellisen helppoa.

Samaa voi sanoa alueen rakennuksista. Kun remontti tehdään pikimmiten, päästäneen melko vähällä. Viiden vuoden kuluttua tehtävä olisi huomattavasti hankalampi.

Sastamalan autourheilijoiden hallituksen jäsen ja 15 vuotta jokamiesluokkaa ajanut Sanni Saarela sanoo jokamiesluokan radan kelpaavan nykyisellään vain harjoitustoimintaan. Mitään Suomen mestaruuskilpailujen pitopaikkaa Monakosta ei toki jatkossakaan kaavailla, mutta pienempiä kisoja varten se voisi olla oiva paikka.

Monakon autourheilukeskuksen ei tarvitse seuran puheenjohtajan Jari Tuomiston mielestä olla moottoriurheilukäytössä vain kesäaikaan. Jäädytetylläkin radalla voisi ajaa kilpaa tai ainakin järjestää erilaisia tapahtumia.

Jotta lähialueiden asukkaat kokisivat melun mahdollisimman vähän häiritsevänä, on tarkoitus selvittää keinot hallita melua meluvallein. Se tarkoittaa ensi vaiheessa meluntorjuntasuunnitelman tekemistä ja sen jälkeen maansiirtotöitä.

Myös turvallisuuden parantamiseen on paneuduttava tosissaan. Jokamiesradalla on esimerkiksi oltava lippupisteet, ja turvalliset katselupaikat on kyettävä määrittelemään.

Lisäksi on pohdittava sitä, tarvitaanko turvarakenteita ja sitä, millaisia turvarakenteita käytetään, mikäli niitä tarvitaan.

Tarkoitus on pohtia sitäkin, mitä kaikkea muuta kuin moottoriurheiluun liittyvää käyttöä alueelle voitaisiin tuoda. Rata olisi oiva ajoharjoittelupaikka autokouluille. Se olisi kelvollinen paikka myös yrityksien virkistystapahtumille, joissa hyödynnetään autoja, moottoripyöriä tai muita moottoriajoneuvoja.

Laaja ja avara alue saattaisi toimia myös mitä erilaisimpien tapahtumien keskuspaikkana. Radalla on muun muassa pysäköintipaikkoja, kantava pohja, nuotiopaikka ja vesi. Tavoitteena on saada alueelle myös omat esteettömät ja kompostoivat vessat varikon puoleiseen osaan.

Sastamalan autourheilijoilla on noin 120 jäsentä. Jokamiesluokan kisojen loppuminen on näkynyt  aktiivisten harrastajien vähenemisenä.

Radan ottamisella tehokkaammin hyötykäyttöön olisikin merkitystä moottoriurheiluharraastuksen tulevaisuudelle. Tavoitteena on saada suunnitelmat tehtyä tänä vuonna ja pyrkiä tekemään käytännön työt ensi vuonna, mikäli rahoitus saadaan järjestymään.

 

Karting-rata on Monakon parhaiten toimiva osa.
Monako on nykyisin lähes yksinomaan karting-rata.
Edellinen uutinen

Naapuri kiipesi apuun keittiön ikkunasta

Seuraava uutinen

Poliisi keräsi ajokortteja Hämeenkyrössä

Seuraava uutinen

Poliisi keräsi ajokortteja Hämeenkyrössä

HAASTATTELU

Jukka Huilla.
Haastattelu

Ajan tasalla oleva kokenut kettu

marraskuu 27, 2019

UUTISET AIHEALUEITTAIN

  • Arvio
  • Arvot
  • Eläimet
  • Haastattelu
  • Henkilö
  • Iäkkäät
  • Juhla
  • Käsitteet
  • Kaupunki
  • Kolumni
  • Koti
  • Koulu
  • Kulttuuri
  • Lapset
  • Liikenne
  • Luonto
  • Maakunta
  • Nokia
  • Nuoret
  • Onnettomuus
  • Pakina
  • Rikos
  • Ruoka
  • Sää
  • Sastamala
  • Talous
  • Tekniikka
  • Terveys
  • Turvallisuus
  • Työ
  • Urheilu
  • Uskonto
  • Uutiset
  • Vapaa-aika
  • Video
  • Viikkovisa
  • Ylöjärvi
No Result
View All Result

SUOSITUT UUTISET

  • Hirviporukan johtaja kahden promillen humalassa jo aamulla – Aseet poliisille

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Joukkotappelu Puistokadulla Sastamalan keskustassa

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Uusi K-market Vammala on yli miljoonan euron investointi

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Sastamalan keskustan uuden kaavan ensimmäinen osa tekeille – Katso kuvat

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Uusimmat ilmakuvat näkyvät nyt Sastamalan karttapalvelussa

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
Puheenaiheet.fi

Puheenaiheet on lukijalle ja katsojalle maksuton paikallinen laatumedia, joka noudattaa hyvää journalistista tapaa. Toiminta rahoitetaan ilmoitustuotoin. Puheenaiheet tarjoaa puhuttavia uutisia ja mielenkiintoista ajanvietettä erilaisille ihmisille elämän eri aloilta. Puheenaiheet löydät osoitteesta puheenaiheet.fi. Nopeimmin toimittajan tavoitat numerosta 040 960 9600. Toimituksen ja konttorin osoite on Puistokatu 19, 38200 Sastamala.

Seuraa meitä:

Aihealueet

  • Arvio
  • Arvot
  • Eläimet
  • Haastattelu
  • Henkilö
  • Iäkkäät
  • Juhla
  • Käsitteet
  • Kaupunki
  • Kolumni
  • Koti
  • Koulu
  • Kulttuuri
  • Lapset
  • Liikenne
  • Luonto
  • Maakunta
  • Nokia
  • Nuoret
  • Onnettomuus
  • Pakina
  • Rikos
  • Ruoka
  • Sää
  • Sastamala
  • Talous
  • Tekniikka
  • Terveys
  • Turvallisuus
  • Työ
  • Urheilu
  • Uskonto
  • Uutiset
  • Vapaa-aika
  • Video
  • Viikkovisa
  • Ylöjärvi

Uusimmat uutiset

Sosiaali- ja terveystoimen menojen budjetointi epäonnistui Sastamalassa

joulukuu 7, 2019

Porttikiellosta kiukustunut golffari rikkoi kolmen kaupan ikkunat

joulukuu 7, 2019
  • Etusivu
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
  • Tietosuojaseloste
  • Mediakortti

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.

No Result
View All Result
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.