Seitsemän ihmistä kiidätettiin Päijät-Hämeen keskussairaalaan Lahteen kuuden ajoneuvon kolaroitua valtatiellä 12 Hollolassa lähellä Kastarintien risteystä. Onnettomuudessa olivat osallisina kaksi puolustusvoimien maastokuorma-autoa, linja-auto, täysperävaunua vetänyt kuorma-auto ja kaksi henkilöautoa. Turma sattui kuutisen kilometriä Hämeenkosken keskustasta Lahteen päin aamupäivällä ennen kymmentä.
Liikenne oli valtatiellä kokonaan poikki toista tuntia ja sen jälkeen liikennettä ohjattiin yhtä kaistaa pitkin. Jonot ulottuivat aina Kukonkoivun ST1-asemalle asti. Poliisi kehotti niitä, joille se oli mahdollista, välttämään valtatien käyttöä onnettomuuspaikan lähistöllä. Tie oli onnettomuuspaikalla erittäin liukas.
Onnena onnettomuudessa oli se, että linja-autossa ei ollut matkustajia. Lisäksi maastokuorma-autot pysyivät pystyssä ja kulkivat kauniisti valtatien kaiteen yli pellolle.