tiistai 25. marraskuu 2025
Puheenaiheet.fi
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
Puheenaiheet.fi
Etusivu Uutiset

Todella kovakuntoinen mummo katosi kesken pitkän kävelyretken

Juha-Tapani Kusnetsoff
lokakuu 29, 2021
Aihealueet: Iäkkäät, Kadonnut, Salo, Terveys, Turvallisuus, Uutiset, Vapaa-aika
Jaa FacebookissaJaa Twitterissä

83-vuotias Sara katosi Salossa kesken yli 20 kilometrin mittaisen kävelytaipaleen runsas kuukausi sitten. Nyt poliisi kehottaa kävelyreitin varrella kiinteistöjä omistavia ja vuokraavia tarkastamaan vielä kerran varastonsa ja mahdollisuuksien mukaan muutkin tiluksensa.

Näkkileipätehtaaan aikanaan tunnetuksi tekemästä Ylhäisistä lähtenyt Sara taivalsi ensin pari kilometriä lähelle sokeritehdasta ja sitten samanmoisen taipaleen yli Meriniityn yritysalueen. Entiseltä Halikon rajalta on vielä melkoinen taival Halikon keskustan laidalla sijaitsevaan Iilikenmäkeen, josta Sara oli matkannut kilometrejä vanhan tien vartta Halikon asemalle ja Högforsin tehtaiden ohitse Wiurilan kartanon lähistölle entistä valtatietä yksi pitkin.

Viimeinen havainto Sarasta on entisen valtatien varrelta kartanon kohdalta katoamispäivän iltana, mutta lossille vievän kapean Kokkilantien vartta hän on ilmeisesti pyrkinyt edelleen Meisalaan Vartsalan pohjoispuolelle.

Sara oli pukeutunut tummaan, vihertävään ulkoilutakkiin ja sinisiin farmareihin. Käsivarrellaan hän kantoi mustaa käsilaukkua, päässä oli oranssi tupsupipo ja silmälasit sekä käsissä talvihanskat.

Poliisi pyytää edelleen tietoja Saran liikkeistä katoamispäivänä tai pian sen jälkeen. Poliisi on etsinyt kadonnutta koirien ja pienoiskopterien avulla sekä Rajavartiolaitos helikopterilla. Etsintöihin ovat osallistuneet myös vapaaehtoinen pelastuspalvelu, monet yksityishenkilöt ja Suomen lentopelastusseura moottorivarjoliitimillä.

Seuraavaksi poliisi aikoo vielä tutkia läheisiä vesialueita. Etsinnöissä on poliisin mukaan kyse inhimillisestä oikeudesta tulla löydetyksi ja halusta poistaa omaisten epätietoisuus. Se ei poistu ennen kuin kadonnut on löytynyt.

Edellinen uutinen

Sylvään koulussa 2026 enää puolet entisestä oppilasmäärästä

Seuraava uutinen

Nokian kokoomusryhmä erotti Olli Välimäen valtuustoryhmästä

Seuraava uutinen

Nokian kokoomusryhmä erotti Olli Välimäen valtuustoryhmästä

HAASTATTELU

Oma, riittävän iso aggregaatti on varmin tapa turvata jatkuva sähkön saanti.
Uutiset

Sähköpula saattaa johtaa kahden tunnin katkoksiin 20 tunnin välein

syyskuu 16, 2022

UUTISET AIHEALUEITTAIN

No Result
View All Result

SUOSITUT UUTISET

  • Elinkeinopalkinnon ottivat vastaan Pimara Oy:n yrittäjät Vesa-Matti Mäkinen (oikealla) ja Martti Lielahti sekä Roosa Mäkinen. Kuva: Matti Pulkkinen.

    Ylöjärven kaupunki palkitsi monialaisen perheyrityksen

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Sylvään koulussa 2026 enää puolet entisestä oppilasmäärästä

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • 14-vuotias tyttö kateissa jo toista kuukautta – liikkuu ilmeisesti Pirkanmaalla

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Kallista hoivaa jonotetaan urakalla

    74 jakoa
    Jaa 74 Tweet 0
  • Kolumni: Sastamalan kaupunki jälleen perin oudossa valossa

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
Puheenaiheet.fi

Puheenaiheet on lukijalle ja katsojalle maksuton paikallinen laatumedia, joka noudattaa hyvää journalistista tapaa. Toiminta rahoitetaan ilmoitustuotoin. Puheenaiheet tarjoaa puhuttavia uutisia ja mielenkiintoista ajanvietettä erilaisille ihmisille elämän eri aloilta. Puheenaiheet löydät osoitteesta puheenaiheet.fi. Nopeimmin toimittajan tavoitat numerosta 040 960 9600. Toimituksen ja konttorin osoite on Puistokatu 19, 38200 Sastamala.

Seuraa meitä:

Aihealueet

Uusimmat uutiset

Geenitesti yllätti kuusikymppisen

maaliskuu 6, 2023

Kolumni: Turkki ja Unkari vaarantavat turvallisuutemme

syyskuu 29, 2022
  • Etusivu
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
  • Tietosuojaseloste
  • Mediakortti

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.

No Result
View All Result
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.