Nokian vetovoima näyttää kasvavan vuosi vuodelta – Väkiluku kasvoi viime vuonna yli 400 asukkaalla

Nokian keskustaa rakennetaan voimakkaasti. Rautatieaseman ja Rounionkadun pohjoispuolelle rakentuvan suuren kerrostalo-, rivitalo- ja omakotaloalueen maansiirtotyöt ja vanhan teollisuusrakennuksen purkutyöt alkoi pari viikkoa sitten.

Nokian kaupungin asukasluvun kasvu lisääntyy vuosi vuodelta. Vuonna 2017 Nokia kasvoi 121 asukkaalla, vuonna 2018 jo 206 asukkaalla ja viime vuonna 416 asukkaalla. Viime vuonna kaupungin asukasluku kasvoi nopeimmin Tampereen ympäristökunnista.

Nokian asukasluvun kasvu johtuu ennen muuta muuttovoitosta, jota kertyi viime vuonna 360 asukasta. Luonnollinen väestönkasvu eli syntyneiden enemmyys kuolleisiin nähden oli vain 56 nokialaisen verran.

Nokialla oli Tilastokeskuksen ennakkotiedon mukaan viime vuoden viimeisenä päivänä 33934 asukasta, joten 34000 asukkaan raja ei aivan ehtinyt rikkoutua, vaikka asukasluvun kasvu kaksinkertaistui edellisvuodesta oli 1,2 prosenttia.

Nokialla on käynnissä useita asuntorakennushankkeita keskusta-alueella. Myös Harjuniityn asuinalue on kasvanut merkittävästi viime vuosina. Harjuniityn alueelta luovutetaan lisää uusia omakoti- ja pientalotontteja myös tänä vuonna.