Terveyden ja hyvinvoinnin laitos kirjasi keskiviikkona tamperelaisten koronatartunnan saaneiden määräksi 177. Vielä tiistaina luku oli 162. Eroa on hämmästyttävät 15 tartuntaa, joten kyseessä on kertymää useilta päiviltä. Lisäksi Lempäälän tartuntamäärä nousi seitsemästä tartunnasta kymmeneen.
Pirkanmaan kaikkiaan 18 uutta tartuntaa on enemmän kuin Uudenmaan uusien tartuntojen määrä. Eniten tartuntoja kirjattiin silti Etelä-Savoon, koska Mikkelin Jukurien jääkiekkoilijoiden tartunnat nostivat tartuntamäärän Mikkelissä 21 tartuntaan.
Kesän tartunnattoman ajan eli heinäkuun jälkeen tartuntojen kokonaismäärä oli Tampereella 143, joten sen jälkeen lukumäärä on kasvanut 34 tartunnalla. Tartunnat näyttävät siis keskittyvän tällä hetkellä Pirkanmaalla vahvasti Tampereelle, jossa useimmat yliopisto-opiskelijat ja muutkin korkean asteen opiskelijat ovat kirjoilla.
Pirkanmaan sairaanhoitopiirin mukaan sairaanhoitopiirin alueella tehdyissä testeissä on elokuun ja syyskuun aikana todettu 46 koronatartuntaa, joten nyt THL:n luku ja sairaanhoitopiirin luku ovat aiempaa selvästi paremmin sopusoinnussa. Sairaanhoitopiirin luku on THL:n lukua suurempi, koska THL:n luvut laahaavat pahasti jastaan jäljessä ja koska kaikki Tampereella opiskelevat eivät ole kirjoilla Tampereella.
THL:n tilastolukuihin on syytä suhtautua pienellä varauksella. Hyviä esimerkkejä ovat esimerkiksi Turku ja Nokia. Turun tartuntojen määrä laski taannoin kolmella ja sitten muutamaa päivää myöhemmin vielä 20 tartunnalla yhdellä kertaa. Nokian tartuntojen määrä on puolestaan vaihdellut 16 tartunnasta 17 tartuntaan jo kahdesti ja palannut sitten jälleen 16 tartuntaan.