maanantai 22. syyskuu 2025
Puheenaiheet.fi
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
Puheenaiheet.fi
Etusivu Uutiset

Toista tuhatta ihmistä karanteenissa Vaasassa muutaman päivän kuluttua – Normaalia hoitotoimintaa supistetaan

Juha-Tapani Kusnetsoff
lokakuu 4, 2020
Aihealueet: Korona, Terveys, Turvallisuus, Uutiset
Jaa FacebookissaJaa Twitterissä

Viikko sitten järjestetyt lukuisat opiskelijajuhlat ovat saaneet koronatilanteen hurjaan paloon Vaasassa. Perjantaina karanteenissa oli sata ihmistä, lauantaina 300 ihmistä ja tiistaina johtavan ylilääkärin Heikki Kaukorannan mukaan karanteenissa on jo toista tuhatta. Ainakin näin moni ihminen on siis altistunut taudille 66000 asukkaan kaupungissa.

Tilanteen täydellinen muutos näkyy myös Vaasan sairaanhoitopiirin tartuntaluvuissa. Keskiviikkona kerrottiin yhdestä, torstaina kahdesta, perjantaina jo 13 tartunnasta. Kolmen viime päivän aikana luku kasvoi 49 tartunnalla. Niistä 25 todennettiin eilen lauantaina ja kirjattiin tänään.

Viimeksi kuluneen vuorokauden aikana on viimeisimmän tiedon mukaan todennettu 36 uutta tartuntaa nuorilla Vaasassa kirjoilla olevilla aikuisilla. Tilanne ei tartuntataudeista vastaavan Kaukorannan mukaan olekaan tasoittumassa.

Sairaanhoitopiiri antoi kaksi päivää sitten vahvan suosituksen kaikille käyttää maskia kaikissa julkisissa tiloissa. Yliopisto siirtyi etäopetukseen torstaina ja ammattikorkeakoulu lauantaina. Viruslinkona toiminut yökerho päätti sekin sulkea ovensa.

Vaasassa suljetaan huomisesta alkaen Gerbyyn terveysasema ja tingitään näin terveydenhoidon normaaleista tehtävistä. Toistakymmentä ihmistä lisää siirtyy jäljittämään tartuntoja, selvittämään altistumisia ja tekemään karanteenipäätöksiä.

Heikki Kaukoranta kehottaa kaikkia välttämään nuorten aikuisten kokoontumisia ja nuorten aikuisten suosimia kokoontumistiloja.

Kaikki eivät valitettavasti omaa vastuutaan tunne. Kaupungissa on tiettävästi vielä perjantaina ja lauantainakin järjestetty opiskelijajuhlia.

Edellinen uutinen

Kolumni: Lauantaina minua hävetti

Seuraava uutinen

Ylöjärven tautitilanne ollut kesän jälkeen pahempi kuin Tampereen

Seuraava uutinen
Aihekuva.

Ylöjärven tautitilanne ollut kesän jälkeen pahempi kuin Tampereen

HAASTATTELU

Oma, riittävän iso aggregaatti on varmin tapa turvata jatkuva sähkön saanti.
Uutiset

Sähköpula saattaa johtaa kahden tunnin katkoksiin 20 tunnin välein

syyskuu 16, 2022

UUTISET AIHEALUEITTAIN

No Result
View All Result

SUOSITUT UUTISET

  • Emmanmäen kuntoportaat Vammalan keskustassa.

    Nokialle suunnitellaan kaksia kuntoportaita

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Kunnon kuntoportaat kuntoilijoille – Hulppeat näköalat kuntoportailta

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Pihan ja puutarhan lehtokotiloita kannattaa torjua läpi kesän

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Kuntoutettavan työttömän aktivointisuunnitelma säännelty

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Hurja peräänajo valtatiellä johti neljän loukkaantumiseen

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
Puheenaiheet.fi

Puheenaiheet on lukijalle ja katsojalle maksuton paikallinen laatumedia, joka noudattaa hyvää journalistista tapaa. Toiminta rahoitetaan ilmoitustuotoin. Puheenaiheet tarjoaa puhuttavia uutisia ja mielenkiintoista ajanvietettä erilaisille ihmisille elämän eri aloilta. Puheenaiheet löydät osoitteesta puheenaiheet.fi. Nopeimmin toimittajan tavoitat numerosta 040 960 9600. Toimituksen ja konttorin osoite on Puistokatu 19, 38200 Sastamala.

Seuraa meitä:

Aihealueet

Uusimmat uutiset

Geenitesti yllätti kuusikymppisen

maaliskuu 6, 2023

Kolumni: Turkki ja Unkari vaarantavat turvallisuutemme

syyskuu 29, 2022
  • Etusivu
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
  • Tietosuojaseloste
  • Mediakortti

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.

No Result
View All Result
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.