maanantai 22. syyskuu 2025
Puheenaiheet.fi
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
Puheenaiheet.fi
Etusivu Urheilu
Aihekuva juniorien harjoituksista.

Aihekuva juniorien harjoituksista.

Ammattivalmentaja opettaa jalkapalloa ja elämää Suodenniemen lapsille

Juha-Tapani Kusnetsoff
tammikuu 11, 2019
Aihealueet: Urheilu, Uutiset, Vapaa-aika
Jaa FacebookissaJaa Twitterissä

Jalkapallon pääsarjassa eniten pelejä pelannut ja kahdesti Suomen mestaruuden voittanut Rami Nieminen Porista on kolmisen kuukautta vetänyt kahta lasten jalkapalloryhmää Suodenniemellä. Nuorimmat ammattivalmentajan opissa olevista noin 30 lapsesta ovat kuusivuotiaita.

Vauhti onkin melkoinen, kun 15 6–8-vuotiasta lasta touhuaa pehmopallojen kanssa Suodenniemen urheilutalossa ennen harjoitusten alkamista. Kokenut valmentaja ja perheenisä antaa liian energian pursuta ulos, ennen kuin ryhtyy toimeen.

Parin minuutin kuluttua hetki on oikea ja valmentajan arvovalta melkoinen. Kun ympäri salia ravanneita lapsia lapsia kehotetaan seisomaan yhdelle urheilutalon lattian viivoista, päätyvät villeimmätkin rasavilleistä kertomaan valmentajalle parhaasta joululahjastaan.

Homma toimii niin hienosti, että toimittaja päätyy kysymään valmentajalta, onko tämä koulutukseltaan opettaja vai lastentarhanopettaja. Nieminen ei kuitenkaan ole kumpaakaan vaan arki lasten kanssa työskennellessä on opettanut monta asiaa.

Rami Nieminen on pian liki kymmenen vuotta toiminut Futispori Oy:n yrittäjänä, myynyt muun muassa seura- ja fanituotteita seuroille ja järjestänyt jalkapallomatkoja eri puolille Suomea ja Eurooppaa. Ennen muuta  hän on kuitenkin järjestänyt lukemattomia jalkapallokouluja eri paikkakunnilla, pitänyt jalkapallokoulua erityislapsille sekä vetänyt Porissa kaveriliigaa, jossa on mukana erityisryhmien lapsia.

Lapsuuden kesien Suodenniemi

Entisen maajoukkuepelaajan ryhtyminen Suodenniemen lasten valmentajaksi on monen sattuman summa, jossa yhtenä osatekijänä olivat Ramin mukavat muistot Suodenniemeltä, josta hänen äitinsä on kotoisin. Rami vietti lapsuutensa onnelliset kesät maalla mummonsa luona.

Toinen tarvittu osatekijä oli Lavian jalkapallokoulujen iso osanottajamäärä. Vuosi vuoden perään Niemisen jalkapallokouluihin kokoontui 40 lasta. Tästä innostuneena hän päätti kokeilla myös Suodenniemellä.

Viime kesänä jalkapallokoulu toteutui Suodenniemellä toista kertaa. Mukana olivat myös yrittäjä Jouni Hujon pojat.

– Jouni kysyi, kiinnostaako minua ryhtyä vetämään lasten jalkapalloryhmää. Tykkään touhuta lasten kanssa. Lapsia minulla on itsellänikin. Urheilutalolla on hyvät tilat, ja kenttä on ilmeisen vähällä käytöllä. Ilmoitin siis ryhtyväni hommaan.

Lopulta lapsia kertyi niin paljon, että ryhmiä perustettiin kaksi ja Ramin avuksi lähti hänen vanha pelikaverinsa Juha-Pekka Salminen.

Lapsilla on hyvä harrastus

Rami ja Juha-Pekka eivät ole tekemässä Suodenniemen lapsista maailmanmestareita – ainakaan vielä. Ramin mielestä on tärkeää, että lapsilla on harrastus. Suodenniemellä vaihtoehtoja ei ole liiaksi.

Tärkeätä on myös se, että harrastus on lähellä ja että lapset saavat liikuntaa. Jalkapallo tukee monenlaisia motorisia taitoja, jotka lapsilla ovat nykyisin huomattavasti heikompia kuin heidän vanhempien ja isovanhempiensa lapsuudessa.

Vähätellä Ramin mielestä ei pidä sitäkään, että jalkapalloharrastus sosiaalistaa. Se opettaa ottamaan muut huomioon. Harrastus luo yhteenkuuluvaisuuden tunteen ja opettaa kantamaan vastuuta ryhmässä.

Se, että harrastus on juuri jalkapallo, on monellakin tapaa sopiva valinta pienellä paikkakunnalla, jossa lapsia ei ole liiaksi. Jalkapallo ei aseta korkeita kynnyksiä sen aloittamiselle. Lisäksi laji on edullinen harrastaa.

Maailman suosituimpaan urheilulajiin ja sen maailmaan tutustuminen on itse asiassa vain bonusta.

– Lapset ovat innostuneita. He tulevat mielellään. Se on kaiken a ja o, Rami Nieminen toteaa ja kertoo Palloliiton jo kyselleen, joko FC Suodenniemi lähtisi liiton sarjaan tulevalla kaudella. Tuleva kesä käytetään kuitenkin harjoitteluun ja mahdollisesti ystävyyspelien pelaamiseen.

Rami Niemisen mukaan Palloliitto on hyvinkin kiinnostunut toiminnasta, jolla jalkapallotoiminta saadaan alkamaan niillä paikkakunnilla, joilla sitä ei vielä ole. Suodenniemen ohella sellaisia ovat muun muassa Lavia ja Honkajoki.

 

Puolustaja Rami Nieminen pelasi 20 kauden aikana 459 peliä pääsarjatasolla muun muassa FC Jazzissa, Valkeakosken Hakassa, FC Jokereissa ja PPT:ssä. Hän ehti voittaa kahdesti Suomen mestaruuden ja kerran Suomen cupin. Nyt hänen yrityksensä muun muassa valmentaa lapsia ja nuoria. Niemisen mukaan pianonsoittoa ja jääkiekkoa suostutaan harjoittelemaan vain pätevän opettajan tai valmentajan johdolla. Jalkapallossa tähän on Suomessa vielä matkaa.
Vauhtia riittää, kun 6–8-vuotiaat yrittävät saada pehmopallon vastustajien maaliin.
Rami Niemisen apuna Suodenniemen lapsia ohjaa Juha-Pekka Salminen, joka auttoi Lauri Hujoa laittamaan maalivahdin hanskat käteen.
Välillä valmentaja kyseli valmennettavien mieluisinta joululahjaa. On osattava tarvittaessa olla hiljaa paikallaan ja kuunnella toista.
Hyökkäykseen.
Poikansa Valtterin kengännauhoja solmiva Jouni Hujo oli aloitteen tekijä ja on yksi uuden harrastuksen mahdollistajista. Saku Salminen johtaa Suodenniemen Urheilijoiden palloilujaostoa. FC Suodenniemi on osa Suodenniemen Urheilijoiden toimintaa.
Suodenniemen urheilutalolla maalista iloitaan hurjasti.
Edellinen uutinen

Perin työläs kokonaisuus

Seuraava uutinen

Vetovoimatutkimus keskustelun avaukseksi

Seuraava uutinen
Näkymä on Tyrvään voimalaitokselta kohti Liekovettä pari vuotta sitten.

Vetovoimatutkimus keskustelun avaukseksi

HAASTATTELU

Oma, riittävän iso aggregaatti on varmin tapa turvata jatkuva sähkön saanti.
Uutiset

Sähköpula saattaa johtaa kahden tunnin katkoksiin 20 tunnin välein

syyskuu 16, 2022

UUTISET AIHEALUEITTAIN

No Result
View All Result

SUOSITUT UUTISET

  • Emmanmäen kuntoportaat Vammalan keskustassa.

    Nokialle suunnitellaan kaksia kuntoportaita

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Ammattivalmentaja opettaa jalkapalloa ja elämää Suodenniemen lapsille

    351 jakoa
    Jaa 351 Tweet 0
  • Pihan ja puutarhan lehtokotiloita kannattaa torjua läpi kesän

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Hurja peräänajo valtatiellä johti neljän loukkaantumiseen

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
  • Kuntoutettavan työttömän aktivointisuunnitelma säännelty

    0 jakoa
    Jaa 0 Tweet 0
Puheenaiheet.fi

Puheenaiheet on lukijalle ja katsojalle maksuton paikallinen laatumedia, joka noudattaa hyvää journalistista tapaa. Toiminta rahoitetaan ilmoitustuotoin. Puheenaiheet tarjoaa puhuttavia uutisia ja mielenkiintoista ajanvietettä erilaisille ihmisille elämän eri aloilta. Puheenaiheet löydät osoitteesta puheenaiheet.fi. Nopeimmin toimittajan tavoitat numerosta 040 960 9600. Toimituksen ja konttorin osoite on Puistokatu 19, 38200 Sastamala.

Seuraa meitä:

Aihealueet

Uusimmat uutiset

Geenitesti yllätti kuusikymppisen

maaliskuu 6, 2023

Kolumni: Turkki ja Unkari vaarantavat turvallisuutemme

syyskuu 29, 2022
  • Etusivu
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot
  • Tietosuojaseloste
  • Mediakortti

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.

No Result
View All Result
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Kolumnit
  • Videot
  • Yhdistykset
  • Viikkovisa
  • Periaatteemme
  • Yhteystiedot

© 2018 Puheenaiheet.fi. Kaikki oikeudet pidätetään.